Til- og ombygninger

Beskrivelse

Vi stiller større og større krav til vores boliger i dagens Danmark. Vi ønsker funktionalitet, hygge og kvalitet, hvilket oftere og oftere kommer til udtryk i de tilbygninger, som vi opfører.

Tilbygninger er ikke længere kun et spørgsmål om at øge boligens kvadratmeter. Flere og flere vælger et bæredygtigt design eller bygningskonstruktioner, som giver en smuk og naturlig helhed, der samtidig skaber rammen for funktionalitet og familiehygge i en travl hverdag.

Design af tilbygninger og materialevalg

​Bent Krabbenhøft Murerfirma tilbyder totalentrepriser og delentrepriser i forbindelse med alle former for tilbygninger i Esbjerg og omegn. Og som bygningskonstruktør har vi al den knowhow, som du har brug for i et byggeprojekt. Ved totalentrepriser sørger vi for alt, ligesom vi koordinerer alt arbejdet mellem de forskellige faggrupper.​

Vi hjælper også gerne med at finde de helt rigtige materialer til netop din nye tilbygning. Dit materialevalg bør du overveje nøje. Skal det være noget, der allerede skal vedligeholdes om få år, eller ønsker du noget, der kun kræver minimal vedligeholdelse. Valget er dit, men vi vejleder gerne ud fra vores erfaringer med tilbygninger.

Tilbygninger kan laves i husets oprindelige stil

​Vi tager gerne ud og ser på, hvilke muligheder der er for at løse dine drømme om flere kvadratmeter. Tilbygninger kan bygges i samme stil, som det oprindelige hus, eller med en helt ny dimension, der skiller sig ud fra det oprindelige. Få et godt tilbud på din nye tilbygning på telefon 75 15 97 22 eller mobil 20 81 38 95. Du kan også skrive til os på e-mail post@bk-murerfirma.dk for at aftale tid til gennemgang og tilbud på din nye tilbygning.​

​Formålet med ombygninger er at optimere boligens eksisterende kvadratmeter. En ombygning ændre ikke på antallet af kvadratmeter, men vil give nyt liv til de oprindelige kvadratmeter. Der kan være mange årsager til at få udført ombygninger. Det kan være den helt rigtige løsning på eventuel pladsmangel. Måske er der gangarealer, der har spildplads og vil blive bedre brugt ved at inddrage dem i reelle rum. En ombygning giver mange muligheder for at finde funktionelle løsninger, der passer lige netop til jeres behov.

Vi tilbyder desuden alle former for ombygninger

​Bent Krabbenhøft Murerfirma tilbyder alle former for ombygninger, store som små. Vi har gennem årtier lavet ombygninger i hele Esbjerg og omegn. Alt fra enkelte rum, som badeværelser, til totale ombygninger af hele villaer.​

Gennemgå dine ombygninger med en bygningskonstruktør

​Som bygningskonstruktør ser vi ofte nogle muligheder, som du måske ikke lige har tænkt på, men som måske er det lige det, der skal til, for at gøre dit hjem helt perfekt. Tag derfor os med på råd omkring eventuelle ombygninger. Vi rådgiver og vejleder gerne, så du kan være helt tryg omkring din eventuelle ombygning hele vejen fra drøm til færdigt resultat.

​Ring til Bent Krabbenhøft Murerfirma i dag og få mere at vide om, hvordan vi kan hjælpe dig med at føre dine drømme ud i livet. Ring på telefon 75 15 97 22 eller mobil 20 81 38 95. Vi kommer gerne forbi og ser på mulighederne for ombygninger sammen med dig, så vi i fællesskab kan finde den helt rigtige løsning.​

Kontakt os

BK Murerfirma ApS

Din lokale murer og bygningskonstruktør

Hovedsageligt er vores kunder fra Esbjerg og omegn. Vi har mange faste kunder, og vi er altid klar til at træde til, når de ringer. Vores dygtige og fleksible medarbejdere lægger alle vægt på, at vores arbejde skal udføres i bedste kvalitet, og at alle aftaler skal overholdes til punkt og prikke. Vores team af dygtige murere samt vores bygningskonstruktør er således klar til at løfte din opgave.

Bliv ringet op